Aktuální informace

Okénko do historie sportovního areálu HAMR-Braník

Již jen málo pamětníků si vzpomíná na počátky původního tenisového stánku Slovanu ČSP v Braníku.  Tenis v Braníku je neodmyslitelně spjat s rodinou Brojů. Byl to právě Jaroslav Broj I. (1885 – 1947), úsekový ředitel Pražské Městské Pojišťovny (tehdy sídlila na Staroměstském náměstí), „všestranný sportovec“, který postavil pro svou rodinu dům v Braníku a hledal v okolí vhodné místo na sportování – hlavně k hraní tenisu. V prostoru, kde se nyní tenisový areál nachází, se v polovině minulého století rozprostírala rozsáhlá zahrádkářská, či spíše zelinářská kolonie.  Zde se p. Brojovi I. podařilo vykoupit pozemky na první dva tenisové kurty (v současné době jsou zde kurty na plážový volejbal). Protože kurty sousedily s areálem tamní vodárny, podařilo se od tehdejšího správce vodárny p. Mayera později vykoupit ještě mrkvové pole na třetí kurt. Dcera p. Mayera se stala i úspěšnou hráčkou klubu. Jako šatna a klubovna nejdříve sloužila zděná bouda, původně určená pro zedníky, kteří stavěli zmíněnou budovu vodárny. Později přibyla i garáž, věnovaná p. Cibulkou, která byla u pěšiny naproti kurtům. Šatnu bohužel za vodárnou odnesla velká voda v roce 2002.

 

Po komunistickém puči v roce 1948 se konala velká reorganizace tělovýchovy a tenisový klub v Braníku byl přejmenován na Slovan ČSP.  Z tehdejších hráčů se kromě p. Broje I. vryli do paměti i pánové Doubek, Cibulka a p. Kozáková. Nastává éra dalšího z rodu Brojů, také Jaroslava, tentokrát II.  Ten se stává i správcem a předsedou klubu a zároveň i závodním hráčem. S manželkou Dášou a synem Jaroslavem (III.) se stává i tahounem veškerého tehdejšího klubového života. Nebyla to lehká doba, protože komunisté prohlásili tenis (také golf a jiné sporty) za sport buržoazní a tím skončila i jeho jakákoliv podpora. Právě díky obětavosti p. Broje II.  se podařilo přesvědčit vedení ČSP (u které byl také zaměstnán) o výhodnosti sportování pro zaměstnance. Byl vybudován i volejbalový kurt – „pojišťováci“ začali do Braníku více jezdit, a nakonec se podpora od Pojišťovny získala. Pan Jaroslav Broj II. zemřel nečekaně v r. 1972 v pouhých 51 letech!

Významným mezníkem pro branický tenis byla výstavba nové zděné patrové klubovny a dalších 4 antukových tenisových kurtů i 2 kurtů volejbalových v roce 1973. Po tomto datu nutno vzpomenout i na dlouhodobé působení p. Josefa Baušeho, jako hráče, trenéra i správce areálu.  Paní Dáša Brojová byla nadále duší všech klubových akcí, hraní žebříčků a klubových turnajů. Právě v novém tenisovém stánku se potom významně rozrostla i výchova těch nejmenších – tenisové mládeže. Bylo to hlavně zásluhou Zdeňka Pěničky a Jardy Daňhela, kteří jako zaměstnanci pojišťovny tento trend na vedení prosazovali a účinně podporovali. Každoročně se hrál klubový „Memoriál Jaroslava Broje“.  Smíšená družstva žáků, dorostu i dospělých startovala ve všech pražských soutěžích a dosahovala významných umístění v tehdejších tabulkách. Stabilně hrála soutěže nejméně 4 družstva dospělých, 2 dorostu a 3 až 4 družstva žákovská a nechybělo ani družstvo veteránů. Mládež hrála úspěšně i na turnajích jednotlivců. Pro mládež byla ve spolupráci s ČP organizována i zimní lyžařská soustředění v podnikové chatě v Hájích pod Klínovcem. Každé jaro bylo před r. 1989 přijímáno do tenisové „školičky“ až 120 nových dětí. Klub se tehdy přejmenoval na LTC Česká pojišťovna.

Současně byl klub i velmi úspěšným pořadatelem oblastních přeborů mládeže – žactva a později dorostu (přes 20 ročníků!). Klub byl také od roku 1990 do roku 2008 pořadatelem 19 ročníků mezinárodního turnaje mládeže Bohemia Cup (řediteli turnajů byli Robert Obrusník a Jan Zlesák). Zde se zapojil aktivně i pan Petar Marjanovič, který s firmou Marex Trade turnaj i sponzoroval.  Také na opékání selat a rožnění srbské „plieskavice“pod Petarovým vedením v areálu všichni rádi vzpomínají.

Členskou základnu tehdejšího klubu tvořili převážně rodiny, a to „tenisové“ i netenisové, ale především pro práci na společné klubové věci velmi zapálené a obětavé. Za tyto „rodiny“ kromě Brojů, Baušů a Pěničků nutno ještě alespoň připomenout Štulíkovi (také volejbal), Matěnovi, Černohlávkovi, Jandovi, Frombergerovi, Fišerovi, Macháčkovi, Pavelkovi, Pezlarovi, Vurcfeldovi, Obrusníkovi, Vorlovi, Kvizovi, Půhoných, Jůzovi, Hrachovcovi, Válkovi, Šetkovi, Klainerovi, Marjanovičovi, Košírovi,  Zavadilovi, Linhartovi, Menšíkovi, Bouzkovi, Tvrzovi, Kleinovi- atd., atd. Později se úspěšné zapojili i Kordovi, Zlesákovi, Hejdukovi, Adámkovi, Řezníčkovi a další.

 

Z hráčů, kteří reprezentovali Slovan v klubových soutěžích i soutěžích jednotlivců možná připomenout především pány Zvelebila, Lacinu, Baušeho, Černohlávka st., Štulíka, Zvelebila, Cimického, Rozvodu, Matěnu, Broje, Hořejšího, Kapustu, Padevěta, Kočího, Valeše, paní a slečny Houbovou, Tvrzovou, Kleinovou a další.

Jako trenéři se do historie klubu zapsali Josef Bauše, Milan a Petra Bouzkovi, Míťa Černohlávek, Tomáš Lux, Robert Řezníček, Ivana Tvrzová, Katka Menšíková a další. V osmdesátých letech posílili klub i Pavel Korda a František Zlesák s rodinami. Ti také výrazně pomáhali klubu při spolupráci s Českým tenisovým svazem a při organizaci mezinárodních turnajů mládeže.

Dobře byla organizována i činnost tzv. nezávodních hráčů a členů, kteří hráli pravidelné žebříčky a nejméně 3 turnaje ročně. Byla to Velká jarní cena, turnaj Kosogas Tour, Memoriál Otomara Klainera. Nejčastěji se účastnili Cikhart, Sochůrek, Blohon, Bouška, Bauše, Obrusník, Černohorský, Moudrý, Fromberger, Moravec, Nikl, Kejval,Rudolf, Augustové a další. Nelze zapomenout ani na pravidelný nedělní ranní fotbálek, který vlastně stále pokračuje i dnes.

Z osobností, které se nezapomenutelně zapsaly do života branického klubu je nutné zmínit zvláště p. Karla Cibulku, Otomara Klainera, Oldu Pezlara, Davida Padevěta, Karla Pavelku, Milana Šetka, Petra Kapustu, Petara Marjanoviče, Pavla Kordu, Františka Zlesáka, Václava Jandu, Františka Durlina, Pepu Polaneckého, Ladislava Vaška a další.

Ještě před povodní 2002 byla postavena krytá hala s umělým povrchem (ocel. konstrukci a plášť zajišťoval Zdeněk Pěnička, základy Petr Obrusník) a byly postaveny další 3 antukové kurty za halou (provedl p. Sibera).

Po povodni v roce 2002, kdy většina vzniklých škod byla odstraněna obětavou brigádnickou prací většiny členů tenisového oddílu, byly ještě navíc postaveny další 2 kurty.

Myslím, že ti, kteří menší, nebo i docela velkou část života v areálu Braník prožili, si vzpomínky na tehdejší časy i kamarády ponesou v srdcích navždy!

Přejeme novému areálu v Modřanech, ať vzkvétá a žije pro všechny své členy tak, jako dříve v Braníku. Tak, ať se daří! Také novým majitelům areálu v Braníku – HAMRu přejeme, ať pokračují ve sportovní činnosti a nezapomenou ani na své předchůdce!

                                                                                        Autor: Petr  Obrusník

Tenis v Braníku - Léta osmdesátá až k povodni 2002 : Fotogalerie

Tenis v Braníku - Po povodni 2002 až 2005 a setkávání od 2015 až k dnešku : Fotogalerie

Buďte s námi v kontaktu

sportovní areály Hamr sport


HAMR SPORT Záběhlice

Záběhlice

ul. Záběhlická
106 00 Praha 10

  272 772 762
  272 773 809
  272 774 030

HAMR SPORT Braník

Braník

Vltavanů 1542
147 00 Praha 4

  244 462 467
  244 462 470


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Pro vytvoření nebo zrušení rezervace kontaktujte prosím recepci na výše uvedených číslech.