Aktuální informace

Snem každého sportovce jsou Olympijské hry

Nejlepší Český volejbalista posledních dvou sezón, Honza Hadrava, podepsal od nadcházející sezóny kontrakt s jedním z nejlepších světových klubů v šestkovém volejbalu, italskou Civitanovou. „Můj sen byly vždy Olympijské hry, účast v Champions League nebo na klubovém Mistrovství světa a také možnost zahrát si italskou volejbalovou ligu. To poslední se mi od příští sezóny splní. Uvidíme, co bude s tím ostatním,“ říká pokračovatel úspěšně volejbalové rodiny.

J. Hadrava

Také na tebe dolehla epidemie a v Polsku, kde jsi působil, než se ukončila sezóna. Jaká byla situace v době, kdy na Polsko dolehl koronavirus?

V průběhu sezóny jsem se bohužel zranil, když jsem si natrhl lýtko, takže jsem se dva měsíce dával dohromady. Poté jsem naskočil do zápasového rytmu a odehrál jeden měsíc a následně se liga díky koronavirové epidemii pozastavila. Po dvou týdnech se pak definitivně zrušila. Takže 24. března byl vyhlášen oficiální konec sezóny.

Jak se profesionální sportovec, jako ty, vyrovnává s tím, že se nemůže naplno věnovat volejbalu?

Bylo to určitě hodně náročné období. Ale na druhou stranu jsme měli v klubu možnost částečně trénovat. V době, kdy byla liga pozastavena, jsme chodili do posilovny a věnovali se i jiným sportům. Ale po 23. březnu jsme i my skončili s tréninkem a od vedení soutěže nám bylo sděleno, že se již v letošní sezóně hrát nebude. Na jednu stranu se každý těší na konec sezóny, ale na druhou stranu, když je sezóna rozehraná a nedohraje se, tak je to také dost složité.

Byl jsi zvolen nejlepším českým volejbalistou ročníku 2018/2019, takže jsi po roce opět obhájil triumf v této anketě. Jak moc pro tebe takové ocenění znamená?

Vážím si toho opravdu moc. Konkurence tady v Čechách je obrovská a prosadit se zde není vůbec jednoduché. Potvrdit takový výsledek je mnohem náročnější než to vyhrát poprvé. Jeden úspěch je sice skvělý, ale když to člověk dokáže také obhájit, tak o to je to pro každého sportovce cennější.

Kromě volejbalu se věnuješ také plážovému volejbalu. Jaké máš do budoucna plány právě v tomto sportu?

V současné době je pro mě beachvolejbal způsob, jak se udržet v kondici. Chodím pravidelně na HAMR každý den do posilovny a několikrát týdně také na písek, takže se díky beachi připravuji na šestkový volejbal, který je také fyzicky dost náročný. S plážovým volejbalem jsem začínal někdy v patnácti letech, takže pro mě vždy bude hrát významnou roli. V budoucnu, když například nebudu reprezentovat v šestkovém volejbalu, budu se snažit objíždět více turnajů právě v beachvolejbalu.

Máš na svém kontě spoustu úspěchů. Stal ses například Mistrem republiky v plážovém volejbalu a úspěšný jsi také ve svém nedávném působišti v Polsku. Jak náročný je přechod z beachvolejbalu k volejbalu a naopak?

Šestkový volejbal hraju od svých 13 let a jak jsem říkal, plážovému volejbalu jsem se začal věnovat v 15 letech. Takže o to jsou pro mě tyto přechody jednodušší. Samozřejmě není to úplně bez problému. Například, než si zvyknu na odhad, tak to chvilku trvá, ale myslím si, že to, že se oběma sportům věnuji už tak dlouho, dokážu se také rychleji přizpůsobit případné změně.

Co bys poradil začínajícím hráčům? Co je v beachvolejbalu, potažmo volejbalu důležité? Na co by se měli zaměřit?

Ve sportu všeobecně je důležitá píle a odhodlání nechat na kurtu nebo na stadionu všechno. Velkou roli hraje samozřejmě také talent, ale spousta věcí se dá nahnat tréninkem a dřinou. Významným prvkem je také to, aby člověk po nějakém horším období na sport nezanevřel. Hlavně nepodlehnout chvilkovým emocím, ale stále mít před sebou svůj vytyčený cíl a jít si za ním a udělat pro jeho dosažení vše. To nejdůležitější v kariéře pro každého sportovce je to, že si může splnit svůj životní sen a bojovat o nejvyšší příčky.

Co třeba tvá účast v beachvolejbalu na olympiádě v Tokiu příští rok. Máš ambice na to, se jich zúčastnit?

Samozřejmě, účast na olympiádě je snem každého sportovce. Uvidíme, jak to bude vypadat příští rok, jaká budou kritéria účasti. Důležitý bude kvalifikační cyklus, který je na programu vždy v zimě, ale v té době je v plném proudu šestková sezóna. Pokud se bude vše krýt, tak těžko dokážu skloubit vše tak, abych stihl oboje. Tato otázka pro mě ale bude aktuální tak za 4 roky, tedy na OH v Paříži.

Jak bys s odstupem několika týdnů zhodnotil sezónu 2019/2020 a co očekáváš od sezóny 2020/2021?

Byl bych moc rád, kdyby se nadcházející sezóna odehrála celá a tahle pandemie a krize zmizela a už se neopakovala. Všem lidem to ukázalo, že to nejcennější, co máme, je zdraví a nedá se to ničím vyčíslit. Uvidíme, co příští sezóna přinese. Můj nový klub má na všech frontách ty nejvyšší ambice, tak doufám, že se nám je podaří co nejvíce naplnit.

Trochu jsi to už nakousl, tak to pojďme více rozvést. V nedávné době se na veřejnost dostala zpráva, že jsi se stal hráčem italské Civitanovy. Itálie je jedna z nejprestižnějších volejbalových lig na světě. Byla pro tebe jednání s klubem náročná a co pro tebe takový přestup znamená a čeho bys chtěl s Civitanovou dosáhnout?

Jednání s mým novým působištěm až tak těžké nebylo, protože trenér, který v současné době vede Civitanovu, mě zná z působení v Polsku, protože za tu dobu, co jsem zde působil, tak on vedl dva polské týmy a do toho ještě tamní národní tým, takže měl určitě představu o tom, koho si kupuje. Civitanova je TOP tým. Možná nejlepší volejbalový klub na světě, takže je to pro mě velká motivace zahrát si s hráči takového formátu. Doufám, že mi to dá do budoucna hodně a to, že budu součástí takového klubu už mi nikdo neodpáře. Jsem za to moc rád a je skvělé mít v životopisu zapsáno, že jste mohli být součástí takového prestižního týmu.

Jaký je tvůj sportovní sen? Po čem takový úspěšný sportovec, jako ty, touží?

Jak jsem již říkal, snem každého sportovce jsou Olympijské hry. Vždy jsem chtěl hrát také šestkový volejbal v italské lize, a to se mi od příští sezóny, pevně doufám, také splní. Dalším mým sportovním snem bylo zahrát si v Champions league a na klubovém MS. Civitanova má ambice na medaile na všech frontách, tak doufám, že se po konci příští sezóny s nějakou medailí doma objevím.

J. Hadrava

Dostal jsi od vedení svého nového působiště nějaké instrukce?

Zatím jsme komunikovali na bázi, že po mně chtěli vědět velikost dresu a číslo, se kterým budu chtít hrát, takže prozatím to bylo spíše na administrativní bázi. Aktuálně to vypadá, že sezóna odstartuje v červenci, kdy nám začíná start přípravy na další ročník. Ale samozřejmě uvidíme, co se bude dít. Vše se bude odvíjet od aktuální situace ohledně koronaviru.

I když je to ještě předčasné, plánoval jsi, co budeš dělat po aktivní kariéře? Chtěl by ses věnovat trenérskému řemeslu nebo tě láká spíše managerská práce?

Zatím jsem o tom tak moc nepřemýšlel. Prozatím jsem si udělal trenérskou dvojku, zároveň mám licenci na trenéra beachvolejbalu. Do budoucna bych si rád udělal také akreditovaného trenéra beachvolejbalu. Co se týká managerské práce, tak vím, že ta není také vůbec jednoduchá. Lákalo by mě například pomáhat hráčům s uzavíráním kontraktů. Ale to je vše ještě předčasné. Uvidíme, jak dlouho se ještě budu aktivně věnovat volejbalu a beachvolejbalu a jaké budou po konci mé kariéry možnosti.

 

 

Buďte s námi v kontaktu

sportovní areály Hamr sport


HAMR SPORT Záběhlice

Záběhlice

ul. Záběhlická
106 00 Praha 10

  272 772 762
  272 773 809
  272 774 030

HAMR SPORT Braník

Braník

Vltavanů 1542
147 00 Praha 4

  244 462 467
  244 462 470


Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Pro vytvoření nebo zrušení rezervace kontaktujte prosím recepci na výše uvedených číslech.